TÜRK ANAYASA HUKUKU SİTESİ [www.anayasa.gen.tr]


Kemal Gözler,  "Milletlerarası Andlaşma ve Sözleşme Arama" ,www.anayasa.gen.tr/andlasma-arama.htm. Konulma Tarihi: 3 Ocak 2007.


 

MİLLETLERARASI ANDLAŞMA VE SÖZLEŞMELER

 

kEMAL gÖZLER

 

Türkiye Cumhuriyetinin onayladığı milletlerarası andlaşma ve sözleşmelerle ilgili olarak, bunların onaylanmasına dair Bakanlar Kurulu kararylarına ve bu andlaşma ve sözleşmelerin listesine elektronik Resmi Gazetenin fihristinde  http://rega.basbakanlik.gov.tr/#  (Resmi Gazete > Arşiv - Fihrist - Düstur > Fihrist)  “MEVZUAT TÜRܔ kutucuğundan “MİLLETLERARASI ANDLAŞMALAR VE SÖZLEŞMELER"i  seçip “BUL”a tıklanarak ulaşılabilir. Aranılan andlaşma veya sözleşmenin onaylanmasına dair Bakanlar Kuru kararına tıklanırsa, Resmi Gazetede yayınlanan Bakanlar Kurulu Kararına ve bu kararın onayladığı milletlerarası andlaşmanın veya sözleşmenin tam metnine ulaşılabilir.

Milletlerarası andlaşma ve sözleşmelerin uygun bulunmasına dair "kanunlar"ı bulmak için ise  bunları Resmi Gazetede "milletlerarası andlaşma" olarak değil, "Kanun" olarak aramak gerekmektedir. Kanunların listesine ise Resmi Gazetenin fihristinde  http://rega.basbakanlik.gov.tr/#  (Resmi Gazete > Arşiv - Fihrist - Düstur > Fihrist)  “MEVZUAT TÜRܔ kutucuğundan “KANUNLAR"i  seçip “BUL”a tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Türkiye Cumhuriyetinin onayladığı milletlerarası andlaşma ve sözleşmelerin fihrist bilgilerine (isimleri, konuları, tarafları, tarihleri, onaylanmasının uygun bulunmasına dair kanun numarası ve tarihleri, onaylanması hakkında Bakanlar Kurulu kararı tarih ve numarası ve bunların yayınlandığı Resmi Gazete tarih ve sayısına) Başbakanlık Mevzuat Bilgi Sisteminden (http://mevzuat.basbakanlik.gov.tr/) Milletlerarası Andlaşmalar sekmesini (Doğrudan link: http://mevzuat.basbakanlik.gov.tr/sour.ce/index.asp?wss=mevzuat.basbakanlik.gov.tr&wpg=2B874E9C-506E-4BD7-B165-8A058EB1E2D1 ) tıklayarak ulaşılabilir ve burada arama yapılabilir. Fihrist bilgilerini bulduktan sonra da Resmi Gazete ( http://rega.basbakanlik.gov.tr/ ) den andlaşma veya sözleşmenin tam metnine ulaşılabilir.

 


Copyright (c) Kemal Gözler.

Kemal Gözler, "Milletlerarası Andlaşma ve Sözleşme Arama", www.anayasa.gen.tr/andlasma-arama (erişim tarihi).

 

Ana Sayfa: www.anayasa.gen.tr

Editör: Kemal Gözler

Email: kgozler[at]hotmail.com